Redakce

Jak se vaří Superstar

31.05.2011

Některé televize mají pravděpodobně pocit, že člověk, který žije rok bez televizních talentových soutěží nebo reality show, zhyne. Proto nás pořady podobného typu zásobují pokud možno nepřetržitě. Vezměme si jako názorný příklad soutěž mladých pěveckých talentů, kterou právě vysílá jedna tuzemská televize. Protože nechci dělat nikomu reklamu, ať už pozitivní či negativní, nazveme tuto televizi televize N. Samozřejmě, že to nemusí mít nic společného s názvem televize (i když to nevylučuji).

přečíst Jak se vaří Superstar

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

25.05.2011

Miluji Anglii! Od londýnské katedrály po jeden z těch řadových cihlových baráčků v Oxfordu, od Jejího Veličenstva Alžběty II. po jednu z těch krásných huňatých oveček pasoucích se na stráních východní Anglie, od Earl Grey Tea po jejich obří tousty. To je jen několik nahodilých důvodů, proč jsem se po třech letech znovu vypravila do Anglie.

přečíst Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
 

Dívčí válka

25.05.2011

Jak jste si možná už přečetli v předchozích číslech Romano voďori, získaly jsme před dvěma lety v Praze s naším tanečním souborem Sam Roma sam cenu absolutního vítěze v každoroční soutěži Romský talent. Povedlo se nám to s tancem s názvem Benátky. Byla nejprestižnějším oceněním, které jsme zatím získaly.

přečíst Dívčí válka

Jak slepec k houslím (yoyu) přišel

24.05.2011

V létě tomu bude šest let, mám takový pocit, co mě a moji sestru vzal strýček na Moravu na prázdniny. Hektary nížin plné vinné révy, kilometry dolních toků řek a azurové nebe − co více si přát. Naše chata se nacházela, jsem si téměř jist, v borovicovém lese, hustém, odlehlém a neprostupném. Když není kam jít, na telefonu se vám signál zastaví na bodu mrazu a nejbližší počítač se nachází ve 30 km vzdálené vesnici, nemáte mnoho možností k zabavení se. Ještě že mám v batohu jojo.

přečíst Jak slepec k houslím (yoyu) přišel
 

Může Usámova maminka otáčet hlavou?

20.05.2011

Jestli na novinařině něco nesnáším, pak jsou to ta střídající se období. Samozřejmě, neúprosné termíny vám také udělají (nejen) v tvůrčím životě pěknou paseku, ale mnohem horší je střídání tzv. okurkových sezón s obdobím, kdy se neděje naprosto nic. To bývám ráda i za to, že napadne o pár centimetrů sněhu víc.

přečíst Může Usámova maminka otáčet hlavou?

Múza − má věrná kamarádka?

17.05.2011

Co si člověk představí pod pojmem „múzování“? Každého hned asi napadne múza, která je spojená s věcmi, které má rád − například psaní knih, textů, melodií, divadelních her apod.

přečíst Múza − má věrná kamarádka?
 

Měla jsem to být já!

12.05.2011

Královna Alžběta II. zakázala zesměšňování královské svatby. Zdravím tedy Jejich Excelence Královské Cenzory a vzkazuji jim, že všechno beru velice vážně. Jsem koneckonců redaktorka Romano Voďori, velice seriózního časopisu.

přečíst Měla jsem to být já!

Jeptišky, Poláci a kněží začínají invazi!

11.05.2011

Asi tak by vypadal titulek, pokud by se redaktor bulvárního plátku vrátil z Říma. Pro všechny výše uvedené bylo blahořečení Jana Pavla II. velkou událostí. Pokud to ovšem nebyli monarchisté nebo příznivci hokeje. Prostě a stručně – okurková sezóna rozhodně nehrozí.

přečíst Jeptišky, Poláci a kněží začínají invazi!
 

Básně aneb seskládat pár slov k sobě

05.05.2011

Básničky skládám, když je ve mně jakýsi pocit nespokojenosti, truchlivosti a někdy i smutku. Díky básničkám ze sebe dostanu všechny emoce. Na papír píši, jaké mám pocity a jak se zrovna cítím. Když se o báseň pokouším jen tak z nudy, povede se málokdy. Vlastně je spíš píše moje srdce a má duše.

přečíst Básně aneb seskládat pár slov k sobě

Tanec? Ano. Melbourne Shuffle!

04.05.2011

Je krásné letní předprázdninové odpoledne. Čekám na autobusové zastávce a letmo pomrkávám po ostatních lidech a studentech, kteří znuděně sedí na počmáraných lavičkách a rozhlíží se stejně zvědavě jako já. Sklopím hlavu a potichu přemýšlím, jak mohu zabít dvacetiminutový čas.

přečíst Tanec? Ano. Melbourne Shuffle!
 

Upíři - fakta nebo fikce?

04.05.2011

Určitě to znáte: česnek, stříbro a hlavně krev. Upír je tvor, o kterém se vyprávějí různé mýty a legendy a točí hororové filmy. Poznávacím znamením takového tvora je údajně chtivost po krvi, kterou vysává ze svých lidských obětí.

přečíst Upíři - fakta nebo fikce?

Petra Braunová: O vztazích mezi mužem a ženou vyšly spousty knih

02.05.2011

Petra Braunová je česká spisovatelka knížek určených především dětem a dospívajícím. V posledních letech ale zkusila psát i pro dospělé. K literatuře se dostala náhodou, vystudovala ekonomickou školu a prošla několika profesemi od účetní po průvodkyni Prahou, než objevila chuť k psaní. Za svou tvorbu získala řadu ocenění.

přečíst Petra Braunová: O vztazích mezi mužem a ženou vyšly spousty knih
 

Ať žijí Velikonoce! (verze 2.0)

21.04.2011

Velikonoce jsou opět za dveřmi. Teprve teď lituji, že jsem v tom fejetonu, který jsem psala před rokem, vyčerpala všechny tradice i vtipy, což má nepříznivý účinek na kvalitu tohoto sloupku… Nejsou to jen peníze, s kterými se má šetřit.

přečíst Ať žijí Velikonoce! (verze 2.0)

Když Chanov slaví mezinárodní den Romů

20.04.2011

Mezinárodní den Romů slaví 8. dubna Romové na celém světě. I u nás ve škole, již tradičně, proběhly oslavy. Paní učitelky o hodinách dějepisu, literatury, českého jazyka a hudební výchovy seznamovali žáky s historií Romů, jejich zvyky a obyčeji.

přečíst Když Chanov slaví mezinárodní den Romů
 

Tanec mi dává životní cíl

18.04.2011

Když jsem byla malá holka, často jsem tancovala. Při sledování filmů o tanci v televizi se mi líbilo, jak lidé tančí a jaké krásné oblečení mají. Napadalo mě, že bych mohla také tancovat, že by mě to určitě bavilo.

přečíst Tanec mi dává životní cíl

Jaro je tady!

15.04.2011

Začalo to velice nenápadně. O jarních prázdninách (opravdu netuším, proč se jmenují “jarní”, když zrovna v tu dobu je všude půl metru sněhu; patrně kvůli zmatení mimozemšťanů v případě napadení Země) nečekaně svítilo slunce tak, že jsem si jako suvenýr přivezla opálení.

přečíst Jaro je tady!
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek